Jak się odpowiednio ubrać na rower jesienią?

| 0 Komentarzy
Jesień to wymagająca pora roku dla każdego rowerzysty. Podczas jazdy na rowerze jesienią trzeba mierzyć się z chłodem, wiatrem, deszczem oraz ograniczoną widocznością na drodze, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Pogoda a jazda na rowerze.

Dla entuzjastów rowerów nie ma złej pogody na przejażdżkę, dłuższą wycieczkę, czy drogę do pracy. Jednak mniej więcej już od połowy września pojawiają się wieczorne i poranne mgły, a temperatura w tym czasie spada poniżej 10 stopni. Do tego zaczynają się okresy z silnym wiatrem oraz intensywnymi opadami deszczu.

I choć w październiku można oczekiwać kilku lub kilkunastu dni ciepła w okresie tzw. złotej polskiej jesieni, to jednak im dłużej trwa jesień, tym gorsze warunki atmosferyczne utrudniają rowerowe życie. Dużym problemem są również coraz krótsze dni, w listopadzie ok. 16 jest już szarówka i bardzo szybko robi się ciemno. Wiąże się to z koniecznością dodatkowego oświetlenia roweru oraz stosowania odblasków.

Najpopularniejsze kurtki rowerowe

Jak się ubrać na rower?

Strój rowerowy na jesień musi łączyć trzy cechy – po pierwsze zapewnić ciepło, po drugie ochronić przed przemoczeniem, po trzecie dawać pełną swobodę ruchów.

Ciepło podczas jazdy na rowerze najłatwiej osiągnąć stosując ubiór warstwowy, czyli ubierając się na popularną „cebulkę”. Na pierwszą warstwę najlepiej nadaje się bielizna termoaktywna. Jest to techniczna odzież, wykonywana z elastycznych włókien, które ściśle przylegają do ciała.

Właściwości termoaktywne bielizny polegają na tym, że włókna wchłaniają pot z powierzchni skóry i przenoszą go do warstwy zewnętrznej bielizny. Skóra pozostaje sucha, a wilgoć jest odparowywana lub przenoszona do kolejnej warstwy ubioru. Bielizna termoaktywna rowerowa ma ponadto za zadanie chronić przed przegrzaniem podczas intensywnej jazdy. W chłodne dni najlepiej sprawdzi się koszulka z długim rękawem oraz długie spodnie.

Ze spodni termoaktywnych można zrezygnować, jeżeli używa się ocieplonych spodni rowerowych. Spodnie rowerowe na jesień powinny być uszyte z materiału blokującego wiatr (np. softshell) i podbitego warstwą ocieplającą. Spodnie z membraną zapewnią podstawową ochronę przed deszczem, a także będą odprowadzały nadmiar wilgoci i ciepła.

Druga warstwa stroju rowerowego ma za zadanie utrzymywać ciepło. Do tego celu najlepiej nadają się bluzy rowerowe z tkanin polarowych.

Bluzy polarowe męskie na rower powinny mieć krój zapewniający swobodę ruchów i krótki zamek pod szyją, który umożliwi regulowane ciepła. W dni bezdeszczowe, kiedy możliwa jest jazda w samej koszulce termoaktywnej oraz bluzie polarowej, warto stosować specjalistyczne polary blokujące podmuchy wiatru. Będą to przede wszystkim bluzy z zaawansowanych materiałów takich jak Polartec Windblock lub Gore-Tex Windstopper.

Najbardziej zewnętrzna warstwa stroju rowerowego stanowi zabezpieczenie przed opadami deszczu oraz wiatrem. Przy silnych opadach rację bytu ma jedynie kurtka przeciwdeszczowa z dobrą membraną zatrzymującą wodę. W dni wietrzne, ale w miarę suche świetnie sprawdzi się kurtka softshellowa.

Jesienią dość szybko mogą zmienić się warunki, dlatego w pogodne dni warto mieć przy sobie pelerynę rowerową. Peleryna na rower zapewni niezbędną osłonę przed deszczem, który zaskoczy na trasie.

Uzupełnieniem podstawowej odzieży rowerowej na jesień powinny być rękawiczki z długimi palcami, czapka pod kask, kominiarka lub tzw. komin(np. chusta Buff). Jeżeli będzie to chusta, warto rozważyć posiadanie dwóch egzemplarzy – do założenia na głowę i na szyję. Nie dla każdego ubieranie jednego komina, na szyję i głowę jednocześnie, jest wygodne.

Rowerzyści korzystający z profesjonalnego obuwia rowerowego powinni pomyśleć o specjalnych pokrowcach softshellowych na buty. Jeżeli rower posiada tradycyjne pedały z szerokimi platformami, najlepiej sprawdzą się buty lekkie, ale zapewniające ochronę przed wilgocią i chłodem.

Oświetlenie rowerowe

Podstawą bezpiecznej jazdy na rowerze jesienią jest posiadanie dobrego, a przede wszystkim niezawodnego oświetlenia.

Obowiązkowe jest białe światło z przodu oraz czerwone światło z tyłu, które należy posiadać przez cały rok. Jednak na jesieni przyda się również dodatkowa lampka na kierownicy, która będzie świecić szeroko i blisko oraz lampka na kask dająca skupioną wiązkę światła o dużym zasięgu. Widoczność rowerzysty dla kierowców poprawią wszelkiego rodzaju odblaski. Coraz więcej rowerzystów jeździ w kamizelkach odblaskowych, które znacząco zwiększają bezpieczeństwo na drodze.

Polecane artykuły
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.